2021. 06. 03.
Az Európai Parlament Foglalkoztatási és Szociális Bizottsága (EMPL) arról folytatott eszmecserét, hogy az Európai Bizottság „Megfelelő minimálbérek az Európai Unióban” címet viselő javaslatát miként szeretnék az EP képviselők módosítani. A képviselők egyetértettek abban, hogy a megfelelő minimálbér fontos eszköze a munkavállalói szegénység elleni küzdelemnek. Kósa Ádám, fideszes EP-képviselő a vita kapcsán aláhúzta, hogy Gyurcsányné füllentésével szemben, szó sincs semmiféle európai minimálbér bevezetéséről.
Kósa Ádám elmondta: az Európai Bizottság által kiadott tervezet célja, hogy minden uniós tagállamban megfelelő legyen a minimálbér szintje. Az EU tehát egyfajta viszonyítási értéket adna, amelynek alapján meg lehet vizsgálni, hogy az adott országban megfelelő-e a minimálbér. A szövegtervezet szerint ilyen támpont lehet a minimálbér vásárlóereje, amelyet a bruttó bérek szintjéhez és növekedéséhez kell mérni és figyelembe kell venni az adott országban a termelékenység alakulását is.
A magyar kormány elkötelezett a munkavállalók védelme iránt. 2010 óta folyamatosan nő a minimálbér szintje Magyarországon. Hazánkban a minimálbér emelés ütemezése kiszámítható, és a társadalmi partnerek bevonásával valósul meg. A kormány az országos minimálbért és a garantált bérminimumot is a partnerekkel való egyeztetést követően határozza meg, évente, esetenként két évre előre, és kormányrendeletben rögzíti. A magasabb kategóriába tartozó bérek, az átlagkeresetek és a reálkeresetek tekintetében elmondható, hogy folyamatosan növekedtek.
Kósa Ádám hangsúlyozta, hogy a nemzeti szintű bérezés egyértelműen a tagállamok hatáskörébe tartozik, elkerülve azt, hogy az uniós szintű beavatkozás a vállalkozások, különösen a kkv-k versenyképességét gyengítse.
Brüsszel, 2021. június 3.